Zayıflama

Ülkemiz yeme-içme kültürü olarak çok zengin bir coğrafyadır. Özellikle hamur işleri, tatlılar , etli yemekler sıklıkla tercih edilmektedir. Düzensiz beslenme,yoğun çalışma saatleri,egzersiz yapmaya vakit bulamama gibi birçok nedenden dolayı kilo alınabilmektedir. Kilo verme sürecinde öncelikli amaç danışanlarda beslenme kültürü oluşturmaktır.

Zayıflama

Ülkemiz yeme-içme kültürü olarak çok zengin bir coğrafyadır. Özellikle hamur işleri, tatlılar , etli yemekler sıklıkla tercih edilmektedir. Düzensiz beslenme,yoğun çalışma saatleri,egzersiz yapmaya vakit bulamama gibi birçok nedenden dolayı kilo alınabilmektedir. Kilo verme sürecinde öncelikli amaç danışanlarda beslenme kültürü oluşturmaktır. Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve hayatınıza katmak için alanında uzman bir diyetisyenle beraber çalışılmalıdır. Diyetisyen ile beraber oluşturulan dengeli bir beslenme programı bireylerde beslenme kültürü oluşturur. Böylelikle zayıflama sürecinden sonrasında danışanlar kilosunu rahatlıkla koruyabilmektedir.

Her bireyin kendine özgü bir metabolizması ve ideal kilosu vardır.dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni oluşturmak için öncelikle kişiyle birebir görüşme sağlanmalıdır. İlk görüşmede danışanların profesyonel olarak yağ-kas ölçümleri alınarak ideal yağ yüzdesi belirlenir. Boy-kilo ve yağ yüzdesine uygun olarak ideal kilo hedeflenir. Danışanların günlük aktiviteleri,beslenme düzenleri,iş durumu,hastalık geçmişi ve sosyal aktivilerine uygun bir biçimde kişiye özel beslenme planı oluşturulmaktadır. Oluşturulan beslenme ve diyet programındaki öğün saatleri,porsiyon miktarları ve öğün sıklığı herkes için farklıdır. Bu sayede danışanların rutin yaşam tarzı değiştirilmeden dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı ile
ideal kiloya ulaşılır. Hedef kiloya ulaşıldıktan sonraki koruma süreci çok önemlidir. bu süreçte danışanlar belli aralıklarla diyetisyenle görüşmeye devam eder. koruma programında da kilo verme süreci devam etmektedir.