Göz Bakımı

Göz bakımı, göz çevresindeki dokuda görülen morlukların, kırışıklıkların ve ince çizgilerin ortadan kaldırılması ve korunması için gerçekleştirilen göz bakım işlemidir.

Göz Bakımı

Göz bakımı nedir? 

Göz bakımı, göz çevresindeki dokuda görülen morlukların, kırışıklıkların ve ince çizgilerin ortadan kaldırılması ve korunması için gerçekleştirilen göz bakım işlemidir.

Göz bakımı neden önemlidir?

Her yaşta insanoğlu genç bakışlarını korumak için, cildimizin en narin ve en ince dokusuna, en çok mimik hareketlerinin, ruh halinin, mutluluk, kızgınlık ve geçen senelerin en iyi şekilde gördüğü bölgedir. Göz çevresi dokusunun derisi, çok ince olup yağ salgı bezlerinin bulunmaması sebebiyle vücudun en narin yeridir.  Gün içerisinde ortalama olarak 12000 kez göz kırpma eylemi gerçekleştiririz. Gülme, kızgınlık, zararlı dış etkenler ve de makyaj uygulaması nedeniyle en fazla yıpranan yer göz çevresidir. Çok ince bir deriye sahip olması nedeniyle altında bulunan kılcal damarlar, koyu mor-siyah arasında değişen renkli halkalar ile gözaltlarında torbalanma halinde meydana gelebilmektedir. Bu durum bireyi yorgun, stresli ve de uykusuz bir görünümün ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bütün bu nedenlerden dolayı özel ürünler; temizleyici ürünleri, nemlendiriciler ve maskeler kullanılarak bakımın yapılması gerekliliktir.

Sık ortaya çıkan bir göz bakımı gözaltında meydana gelen morlukları, yetersiz derecede uyku uyuma, aşırı derecede yorgunluk, stres problemleri, burun tıkanıklığı ve de kronik egzama gibi sebeplerle oluşur. Gözaltı morluklarına kalıtsal özelliklerin de etkisi çok büyüktür. Yaşlandıkça göz çevresi dokusu inceldiğinden dolayı göz çevresinin koyulaşmasına sebep olur.

Göz bakımı nasıl yapılır?

Göz bakımında yağsız ve de alkolsüz temizleyicilerinin mutlaka kullanılması gerekir. Bir irritasyona sebep olmamak adına göz çevresine hiçbir şekilde bastırmadan nazikçe temizlenmelidir.

Gün içerisinde en az 8 bardak su tüketilmelidir.

Gün içerisinde en az 7- 8 saat uyku uyunması gerekmektedir.

Göz çevresini uzun zaman kremli bırakmayın. Krem uygulandıktan sonra 10–15 dakika kaldıktan sonra göz çevresi arındırılmalıdır.

Göz çevresi dokusu üzerinde yağ bezi bulunmaması nedeniyle, doğal yağlanma kadar azdır. Yağlı cildi bulunan insanlarda olmak üzere kesinlikle nemlendirici krem kullanılmalıdır. İyi bir krem güçlendirilmiş nemlendirici kabul edilebilir. Nemlendiricinin temel amacı yalnızca yapısal lipitleri yerine koymak olduğu olmamalıdır. Elastikiyet artırıcı olmalıdır.